Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu, barış gücünün ülkeye davet edilmesi konusunda BM’ye başvurulması hakkında karar aldı.

Doğudaki ateşkese rağmen çatışmaların devam ettiği Debaltseve’den Ukrayna askerlerinin geri çekilmesinden sonra Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun toplanması için çağrıda bulunduğu Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu, ülkeye BM barış gücünü davet etmeyi planlıyor.

 Poroşenko, talimat üzerine bu konunun düşünüldüğünü söylerek, “Bizim için en iyi format Avrupa Birliği’nin polis misyonu. Bu, Rusya ve onun desteklediği ayrılıkçılar tarafından barış sürecinin temin edilmediği bir ortamda güvenliğin daha verimli bir güvencesi olur.” açıklamasını yaptı.

Poroşenko, Minsk görüşmeleri sırasında, ateşkes sürecine riayet edilmeyebileceği olasılığından dolayı Almanya, Fransa ve Rusya liderleriyle de bu konuyu görüştüğünü söyleyerek, kurul kararının ardından, buna ilişkin resmi istişarelerin başlatılacağını da söyledi.

Ayrılıkçıların Debaltseve’den çıkacak Ukrayna askerlerine “ellerinde beyaz bayraklarla esir olarak çıkmalarını” şart olarak tuttuğunu söyleyen Poroşenko, Debaltseve’deki Ukrayna askerlerinin ayrılıkçılar tarafından kuşatıldığına ilişkin haberlerin asılsız olduğunu da ekledi.

Poroşenko, “Rus askerleri ve ayrılıkçıların AGİT gözlemcilerine Debaltseve’ye girmesine imkan vermediği sebebinden Ukrayna askerlerinin diğer bölgeye konuşlandırılmasına karar verdiğini.” dile getirdi. Şimdiye kadar 2 bin 475 Ukrayna askerinin Debaltseve’den çıktığını söyleyen Poroşenko, barışın sağlanacağına inandığını ve Ukrayna’nın bu savaşı kazanacağına inandığını söyledi.

Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreteri Aleksandr Turçinov da kurul toplantısında, Ukrayna’nın BM barış gücünün ülkeye davet edilmesi konusunda BM’ye başvurmasına ve ülkede sıkıyönetim ilan edilmesine ilişkin yasada değişikliklerin yapılmasına karar verildiğini açıkladı.