Bilinçsel becerileri sağlayan beyindeki gri maddenin azalmasına yol açan sigara  beyin hızını düşürüyor.

 

Sigaranın bellek, dikkat, algısal idrak, düşünce, dil ve şuur konusunda kilit rol oynayan beynin en dışındaki “gri madde” diye nitelendirilen merkezi sinir sisteminin ana içeriğinin daha hızlı kaybına yol açtığını Kanadalı bilim adamları ortaya çıkardı. Sigarayı bırakanlarda beynin yaşlanma hızına olumsuz etkilerin azaldığını açıkladı.

Bilim adamları araştırmaya katılan 36’sı tiryaki, 223’ü sigarayı bırakmış 70’li yaşlardaki yaklaşık 500 kişinin  beyin görüntülerini üzerinde inceleme yaptı.

Araştırma sonucunda sigara içen katılımcılarda beynin gri maddeyle kaplı kısmının daha hızlı inceldiği, sigarayı bırakan katılımcılarda bu bölgenin kısmen düzeldiği ortaya çıktı.

Bilim adamları eski tiryakilerin 30 yıl boyunca günde 1 paket sigara içtiğini ve eski tiryakilerin  beyninin hiç sigara içmeyenlerin beyinleri ile aynı duruma gelmesinin ise 25 yıl süreceğini açıkladı.

Sigarayı bırakmanın incelmeyi azalttığını, hatta uzun sürse de düzelebileceğini de ekledi bilim adamları.

“Molecular Psychiatry” dergisinde araştırma sonuçları insanlara sunuldu.

Önceki araştırmalarda  sigaranın bilişsel becerileri düşürdüğünü fakat bunu hızı ve giderilebileceğine dair bir sonuç çıkmamıştı.