ceres gezegeni

Ceres’e yolculuk eden Dawn(şafak) uzay aracı en son 12 Şubat tarihinde cüce gezegenden 52.000 km uzaklıktan çektiği fotoğrafı Dünya’ya gönderdi.Dawn aracının yolladığı görüntü 83.000 km uzaktayken çekildi. 10 saat süreyle elde edilen görüntüde cüce gezegenin her iki yüzü de görüntülendi.

 

 

Mars ve Jüpiter gezegenleri arasındaki asteroid kuşağında yer alan Ceres, yaklaşık 950 kilometre çapında.

Görüntülerle birlikte birçok soru işaretide ortaya çıktı. Gizemli parlak noktalar ve yüzeydeki kraterler akıl kurcalıyor.

Max Planck Enstitüsü Güneş Sistemi Araştırmaları Merkezi’nin açıklamasında, “kömür gibi kapkara” olarak bilinen gezegende daha aydınlık bazı bölgelerin ve geniş kraterlerin dikkat çekiyor.

6 Mart tarifinde Dawn uzay aracı Ceres yörüngesine girmiş olacak ve yüksek çözünürlükte ki fotoğraflarını Dünya’ya sunacak.

2011 yılında dev asteroit Vesta’ya yolculuk eden Dawn, 14 ay süren incelemeden sonra Vesta’nın yüzet haritasını bilim adamlarını sunmuştu.Daha sonrasında bilim adamları tarafından Ceres gezegenine yönelendirildi. Asteroit kuşagındaki en büyük cisim olan Ceres’in incelemeleri Güneş Sistemi’nin oluşumuyla ilgili bilgiler de elde edebilir.