Borsa İstanbul tarafından düzenlenen “NASDAQ Genium INET Sistemi ile Birlikte Pay Piyasası’nda Planlanan Uygulama Değişiklikleri” çalışmasında bu sene içerisinde Pay Piyasası’nda yapılması planlanan değişiklikler hakkında açıklama yapıldı.

Borsa İstanbul web sitesinden yapılan duyuru da Borsa İstanbul AŞ ile NASDAQ OMX Group arasında 20 Ocak 2014 tarihinde imzalanan stratejik iş birliği anlaşmasıyla Borsa İstanbul bünyesindeki mevcut alım satım sistemi ve teknolojik altyapının yenilenmesi için çalışmalar yapılıyor.

Çalışmaların ilk aşaması  Pay Piyasası bu sene içerisinde  Nasdaq Genium INET olarak isimlendirilen yeni alım satım sistemi üzerine çalışacak . Bu sistemle gelecek olanaklarla birlikte Pay Piyasası’nda bazı yeni uygulamaların katılması  ve bazı uygulamaların kaldırılması planlanıyor.

Planlanan işlevsel değişiklerden ise  tek seans uygulamasına geçilmesi, fiyat marjı, fiyat limitleri ve adımlarında değişiklikler, açılış fiyatı belirleme ve işlem algoritması, maksimum lot uygulamasına son verilmesi ve öğle arasının kısaltılması öne çıkıyor.

Günlük iki seans uygulamasının kaldırılması düşünülen yeni yapıda tüm güne yayılan tek bir seans yapılması ve öğlen 12.30 ile 13.30 saatleri arasında sürekli müzayede sistemine ara verilerek “Gün Ortası Açılış Seansı” emir toplama ve eşleştirmenin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

 

Mevcut yapıda baz fiyat olarak ağırlıklı ortalama fiyat (AOF) kullanılırken yeni yapıda kapanış fiyatı kullanılacak ve tek seans yapılanmasına geçilmesiyle paylarda fiyat marjı %20 olacak. Halen fiyat adımları günlük olarak belirlenirken, yeni yapıda fiyat adımı baz fiyata bağlı olmaksızın, serbest marjlı işlem sıralarında uygulanmakta olduğu gibi ilgili fiyat kademesine göre belirlenecek.

Öte yandan koşullu emirler, bir günden uzun süreli emirler, dengeleyici emirler gibi halen kullanılamayan emir tipleri de kullanılmaya başlanacak ve maksimum lot uygulamasına son verilecek. Kuruş alanı 3 haneye çıkarılırken, piyasa yapıcılık konusunda da önemli değişikliklerde olacak.

Bir payın sırasında gün sonunda oluşacak AOF baz alınarak gün içerisinde işlem yapılmasının da planlandığı bildirilen duyuruda, “Kapalı emir defteri (dark pool) mantığı ile çalışacak ve gün sonu oluşacak AOF’den işlemlerin gerçekleşmesine imkan sağlanacak.” açıklaması yapıldı.