Maymunlara ABD’li bilim adamları tarafından enjekte edilen molekül en az 8 ay AIDS’ten korunmalarını sağladı.

 

Amerikalı bilim adamları, eCD4-Ig ismiyle bilinen molekülü maymunlara enjekte etti ve sonucu olumlu oldu. Bu gelişmeyle AIDS ile mücadelede dev bir adım atılmış oldu.Makak maymunlarına enjekte edilen molekülün hayvanları en az 8 ay AIDS’ten koruduğu sonucu çıktı.

HIV-1’e karşı koruma sağlayan molekülün, virüsün çoğalmak üzere bağışıklık sistemi hücrelerine girmesinide engel olduğunu araştırmacı Michael Farzan açıkladı.

Araştırmanın sonuçları “Nature” dergisi aracılığıyla halk ile paylaşıldı.

AIDS tedavilerinde kullanılan mevcut ilaçlar hastaların kanındaki virüs sayısını azaltıyor fakat  bu ilaçlar HIV’in tamamen yok olmasını sağlayamıyor ve hasta hayatı boyunca ilaçları kullanmaya mecbur kalıyor.

Farzan, molekülün virüsün hücrelere girmesi için gereken iki alıcıyı (reseptör) etkisiz hale getirdiğini ve geniş çaplı araştırmaların yapılmasına ihtiyaç olduğunu böylece sonuçların olumlu olabileceğini açıkladı.

Bilinen ilk AIDS vakaları 1981’de ABD’nin New York ve California eyaletlerinde rapor edilmişti. BM verilerine göre, 1981’den bu yana yaklaşık 78 milyon kişi HIV kaptı, 39 milyon kişi AIDS nedeniyle hayata gözlerini yumdu.